Çoçuklarda Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çoçuklarda Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda geniz akıntısı, sıkça görülen bir sorundur ve tedavisi ihmal edilmemelidir. Geniz akıntısı sinüsler ve burundan gelen, boğaza kadar inen yapışkan kıvamlı içeriği olan bir sıvıdır. Yetişkinleri olduğu kadar çocukları da rahatsız eder. Boğazda gıcıklanmaya neden olup, devamlı öksürük gibi eylemlerle boğazı temizleme ihtiyacı hissettirir. Burnun içinden yüz ve kafatasındaki kemiklere uzanan sinüs dediğimiz boşluklar vardır. Çocuklarda da boyutları küçük olsa da sinüsler vardır. Solunum sisteminin bir parçası olan sinüsler burunla beraber mukus üretirler. Mukus boğazda biriktiğinde ya da burundan arkaya aktığında geniz akıntısı denilen sorun yaşanır. Mukus üretimi hava kirliliğinde, alerjenlerin etkisinde, bakteri ve virüsler nedeniyle artabilir. Solunum yolundaki bakteri ve tozların temizlenmesinde mukoza etkili olup, burun mukozasından kayarak içeri akar. İçinde bulunan bakteri gibi etkenlerde mide asidi tarafından temizlenir. Bu mekanizma vücutta doğal şekilde işler. Bu sayede burun içi nemli ve ıslak kalır, solunan hava nemlenir. Eğer solunum yolu kuru olursa, mukus üretimi yeterli olmazsa, mukus yoğunlaşır ve yapışkan olur. Enfeksiyon olursa, mukus sarı yeşil renkte olur. Salgı çevresel etkenler yüzünden azalabilir. Ayrıca yapısal bozukluklarda mukus üretimini azaltabilir. Çocuklarda geniz akıntısı sorununun altta yatan etkeni tespit edilerek, bazı önlemler alınarak sorun kolayca giderilebilir. Bu konuda sorumluluk biraz da ailelere düşer.


Çocuklarda geniz akıntısı nasıl önlenir?

  • Öncelikle çocukların sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.
  • Çocuklar alerjik bir bünyeye sahipse, mutlak alerjen maddelerden uzak tutulmalıdır.
  • Temizlik ve hijyene önem verilmeli, sıkça ellerini yıkamaları sağlanmalıdır
  • Kışın kapalı ve kalabalık yerlerden uzak tutulmalıdır.
  • Çocukların dinlenmesine, uyku düzenine dikkat edilmelidir
  • Özellikle sigara içilen yerlerde bulunmamalarına gayret edilmelidir
  • Sıkça çocukların uyudukları oda havalandırılmalı, nem oranına dikkat edilmelidir.
  • Çocuklarda burun tıkanıklığı bulunuyorsa, serum fizyolojik ile ya da okyanus suyu gibi içerikler kullanılarak tıkanıklık açılmalıdır. Özellikle gece uyumadan önce bu ihmal edilmemelidir. Burununu temizlemesi sağlanmalı, gerekirse burun yıkanmalı, silinmelidir. Bu esnada sümkürmemesi gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü enfeksiyon varsa, basınçla birlikte orta kulak iltihabı oluşabilir.
  • Çocuklarda geniz akıntısı için önlem olarak hava kirliliğinin fazla olduğu akşam saatlerinde dışarı çıkmalarına izin verilmemelidir.

Çocuklarda geniz akıntısı enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, hangi belirtiler olur?


Çocuklarda geniz akıntısına eşlik eden ateş, iştahsızlık, ağız kokusu, boğaz yanması ve ağrısı, geceleri horlama, nefes alma zorluğu, öksürük, kulak ağrısı, boğazda batma hissi, yutkunma zorluğu gibi belirtiler bulunuyorsa, enfeksiyon olduğu düşünülmelidir. Bu durumda hemen tıbbi yardım alınmalıdır. Bu durumda geniz akıntısının kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Tedavide geniz akıntısının nedeni ve yapısı dikkate alınarak uygun bir yol izlenir. Bakteri nedeniyle oluşan akıntılarda antibiyotik kullanılır. Geniz akıntısı fazla rahatsızlık vermiyorsa, nefes almasını kolaylaştıracak spreyle kullanılır.

Çoçuklarda Geniz Akıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni