Geniz Akıntısı Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Geniz Akıntısı Kulak Tıkanıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı ve Kulak Tıkanıklığı

Geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı, boğazda bulunan enfeksiyonlar, burun akıntıları ve sinüzit gibi hastalıkların göstergesi olabilir. Sinüslerin ve boğazın birbiriyle içten bağlantılı olması nedeniyle bu tıkanmalar birbirini etkileyebilir. Bu tıkanıklıklar, kişinin nefes almasını zorlaştırabilir. Tıkanıklıkların nedenleri ve tedavi yöntemleri şu şekilde incelenmelidir:

Geniz Akıntısı ve Kulak Tıkanıklığı Belirtileri

Geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı, sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Kulak içindeki doluluk veya baskı nedeniyle sarımtırak renkli akıntı meydana gelebilir. Ayrıca kulak tıkanması, geçici işitme kaybına da yol açabilir. Bu tıkanıklık kulakta hafif ağrılara neden olabilir ve bazen kulak içinde sesler duyulabilir. Geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığının sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Sinüs enfeksiyonları
  • Kulak bölgesinin temizlenme ihtiyacı veya kulak çubuğu gibi yabancı maddelerin orta kulağa doğru itilmesi
  • Orta kulak tabakasında oluşan alerjiler
  • Hava basıncı değişiklikleri

Genizden gelen akıntı, sık sık boğaz temizleme isteği, balgam hissi gibi problemlerle kendini gösterebilir. Hastalarda tükürme ihtiyacı sıklıkla görülürken, geniz akıntılarının öksürük ve boğazda gıcık gibi rahatsız edici etkileri de vardır. Ayrıca boğaz akıntısının nefes borusuna kaçmaması açısından refleks olarak sürekli öksürme ihtiyacı hissedilir. Geniz akıntısı belirtileri arasında burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı ve yüz bölgesinde dolgunluk gibi belirtiler bulunur. Sinüzit hastalığı veya alerjik durumlar da bu belirtilere neden olabilir. Boğaz sorunlarında farenjit iltihaplanmaları sonucu oluşabilecek kulak tıkanıklıkları gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

Geniz Akıntısı ve Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Kulak tıkanıklığının tedavisi genellikle doktor muayenesi ile başlar. Doktorun verdiği ilaçlar kullanılarak tıkanıklığın giderilmesi sağlanmalıdır. Kulak tıkanıklığının giderilmesi için sıcak kompres uygulanabilir; bu sayede kulakta bulunan kan damarları genişler ve tıkanıklık azalır. Ayrıca sakız çiğnemek ve esneme gibi basit yöntemlerle kulak tıkanıklığının belirli ölçüde azaltılması mümkündür. Çiğneme hareketleri kulak bölgesine baskı yaparak tıkanıklığı azaltabilir.

Geniz akıntısı bulunan kişilerin hastalığın sebepleri belirlendikten sonra uygun ilaç ve spreylerle tedavi edilmeleri gerekmektedir. Burundan alınan tuzlu su karışımları kullanılarak akıntı azaltılabilir. Geniz akıntısı olan kişilerin bol su içmeleri ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmaları önemlidir. Sinüzit hastalarında ve alerjiye bağlı geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığı durumlarında, burun eti büyümeleri ameliyat ile tedavi edilmelidir. Aşırı büyümüş olan burun etinin küçültülmesi, solunum yollarının ve geniz akıntılarının açılması için son derece önemlidir. Geniz etinin yarattığı tıkanıklığın diğer bölgelere etkisi sonucu çıkan sorunlar giderilerek geniz akıntısı ve kulak tıkanıklığının ortadan kaldırılması sağlanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Aksoy

12 Temmuz 2024 Cuma

Sinüs enfeksiyonlarının kulak tıkanıklığına neden olabileceğini bilmiyordum, bu durumda kulaklarımda doluluk hissi yaşadığımda sinüslerimden mi şüphelenmeliyim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Aksoy,

Evet, sinüs enfeksiyonları bazen kulak tıkanıklğına neden olabilir. Bu durumda kulaklarında doluluk hissi yaşadığında sinüslerinden şüphelenmen mantıklı olabilir. Ancak kesin bir teşhis koyabilmek için bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Doktorun yapacağı muayene ve gerekirse isteyeceği testlerle sorunun kaynağını kesin olarak öğrenebilirsin. Kendine iyi bak!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çoçuklarda Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çoçuklarda Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı İlaçları Nelerdir?

Geniz Akıntısı İlaçları Nelerdir?

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz Akıntısı Nedenleri