Kokulu Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Kokulu Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kokulu Geniz Akıntısı

Kokulu geniz akıntısı, aslında her insanda oluşan mukus akıntısının iltihap nedeniyle koku yapması durumudur. Burnumuz içerisinde günlük olarak yaklaşık bir litre mukus salgısı üretilir. Bu salgı burundaki boşluktan geniz bölgesine ilerler ve boğaza inerek yutulur. Normal koşullarda bu süreci hissetmeyiz. Mukus, burun içini örten mukozayı nemlendirir ve temizler. Burun ve sinüs boşlukları, giren tozlar, polenler ve diğer maddelerden arındırılır. Ancak bazı rahatsızlıklar ve koşullar geniz akıntısının miktarında artışa ve kokusunun değişmesine neden olabilir. Akıntının kıvamında koyulaşma ve yoğunlaşma da meydana gelebilir. Bu durumlarda geniz akıntısı semptomları rahatsız edici hale gelir. Geniz akıntısı hastalarının çoğunda burunla ilgili sinüzit veya çeşitli sorunlar mevcuttur. Ayrıca, bazı ilaçların kullanımı, reflü hastalığı, mevsim geçişleri, sigara içme ve az su tüketimi gibi durumlar da geniz akıntısını artırabilir. Geniz akıntısı ve nedenleri uzun süre devam ettiğinde, burun içindeki dokularda bozulmalar, şişmeler ve tıkanıklıklar oluşabilir. Sonuç olarak, geniz akıntısı kötüleşebilir ve bir kısır döngüye girilebilir.

Genizde akıntı, çoğu zaman bireylerin topluluk içinde zor anlar yaşamasına yol açabilir. Kokulu geniz akıntısı, genelde mevsimsel değişiklikler, kirli ve mevsimsel hava şartları, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi nedenlerle kronikleşebilen bir rahatsızlıktır. Genizde akıntı, çeşitli nedenlere bağlı olarak burun ve sinüslerin havayı soluması, akıntının farklı faktörlerden ötürü koyu kıvamlı, yapışkan ve çoğu zaman kokulu hale gelerek genizden boğaza geçmesi nedeniyle meydana gelir. Grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan durumlarda, burun içindeki dokuların mikroplara bağlı olarak hasar görmesiyle salgı oranında artış, kıvamda yoğunluk ve koku oluşur. Sinüzitli hastalar, sinüzit nedeniyle geniz akıntısına maruz kalır. Bazı durumlarda bu sorun kronik hale gelebilir. Sürekli inflamasyon nedeniyle kronik baş ağrısı, yüz kısmında ağrı, burun tıkanıklığı ve koku alma güçlüğü hissedilebilir.

Kokulu Geniz Akıntısını Azaltmak İçin

  • Günlük sıvı tüketimini artırın. Özellikle bitkisel çaylar faydalıdır.
  • Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkayın veya eczanelerde satılan sodyum klorür içeren damlalar kullanın.
  • Akıntının nedeni sinüzitse, bir kulak burun boğaz uzmanına başvurun ve tedaviye başlayın.
  • Alerjiniz varsa tedavi olun.
  • Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
  • Kapalı ortamlarda yaşıyorsanız, burun nemlendirici kremler kullanın.
  • Geniz akıntısının nedeni sinüzitse, mutlaka doktora gitmelisiniz.
  • Alerjik bir tepki varsa tedavi olmak faydalı olacaktır.
  • Geniz akıntısı nedeniyle tedaviye başlamadan önce, ayrıntılı bir inceleme yapılarak nedene yönelik tedavi uygulanması önemlidir. İlk olarak ayrıntılı bir kulak-burun-boğaz muayenesinin ardından gerekli laboratuvar ve röntgen tetkikleri yapılmalıdır. Başarılı bir tedavi sonrasında kokulu geniz akıntısı problemi giderilebilir.

Kokulu Geniz Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle geniz akıntısına neden olan faktörler araştırılmalıdır.

Nazal Alerji: Alerjiye neden olan maddelerden kaçınmak gereklidir. Alerjik durumlarda tedavi amacıyla steroidli spreyler ve antihistaminikler kullanılır.

Sinüzit ve Bakteriler: Sinüzit çok ileri aşamadaysa, tedavi amacıyla ameliyat gerekebilir. Kokulu geniz akıntısına neden olan enfeksiyonlar için antibiyotikler, burun spreyleri ve diğer ilaçlar kullanılabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni