Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Kronik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Geniz Akıntısı

Geniz, burnun arka kısmında yer alan bölümdür. Geniz boşluğu ise üst boğaz olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak geniz akıntıları oluşabilir. Kronik geniz akıntısı, çok uzun süre devam eden ve bazen kişinin hayatı boyunca yaşadığı bir hastalık durumunun genel adıdır. Kronik geniz akıntısı, hemen hemen her insanda görülebilen bir durumdur. Bu problemle karşılaşan kişilerde günlük ortalama 1 litreye yakın mukus akışı olmaktadır. Normalde bu mukus akışı hissedilmez. Kronik geniz akıntısı sırasında oluşan jelimsi mukus, burun içerisindeki mukozayı örterek temizlenmesini sağlar. Ayrıca bu mukus, burun içerisindeki sinüs boşluklarını ve buruna giren polen, yabancı maddeler ve tozları temizler.

Kronik geniz akıntısının en önemli sebepleri arasında mevsim değişiklikleri, soğuk algınlığı, kirli hava, kuru hava ve bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlar bulunmaktadır. Kronik geniz akıntısı, her ne kadar erişkinlerde görülse de çocuklar ve bebeklerde daha sık karşılaşılmaktadır. Kronik geniz akıntısının diğer bir adı da post-nazal akıntı olarak bilinmektedir.

Kronik Geniz Akıntısının Belirtileri

Kronik geniz akıntısı rahatsızlığı, insanları aşırı derecede rahatsız eden ve günümüzde oldukça yaygın olan bir üst solunum yolu hastalığıdır. Bu rahatsızlık, ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul edilmemektedir. Evde uygulanabilecek bazı yöntemlerle bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Kronik geniz akıntısı olan kişilerde en fazla görülen üst solunum yolu rahatsızlıkları arasında nezle, grip gibi durumlar bulunmaktadır. Ayrıca burun içi dokularda mikroplara bağlı olarak küçük hasarlar meydana gelebilir.

Kronik geniz akıntısı, sinüzit hastalarında görülen akıntılara benzemektedir. Zamanla kronikleşerek sık görülen enfeksiyon hastalıklarına, yüz ve göz çevresinde ağrıya, burun tıkanıklığına ve baş ağrısına sebep olabilir.

Kronik Geniz Akıntısının Nedenleri

  • Alerji
  • Asit reflüsü
  • Soğuk algınlığı
  • Grip
  • Sinüs enfeksiyonları
  • Alerjik rinit
  • Hamilelik
  • Çeşitli ilaçların kullanımı

Kronik Geniz Akıntısından Korunma Yolları

Kronik geniz akıntısından korunmak veya bu durumdan kurtulmak için öncelikle günlük sıvı tüketimini artırmak oldukça önemlidir. Ayrıca burun temizliği için evde hazırlanabilecek tuzlu su ile yıkama yapmak veya sodyum klorür içeren burun damlaları kullanmak da fayda sağlar. Bu yöntemler, burnun açılmasına ve kronik geniz akıntısının önlenmesine yardımcı olur. Alkol, sigara kullanımını kesmek ve kafeinli içeceklerden uzak durmak da kronik geniz akıntısına iyi gelir.

Kronik geniz akıntısının nedenlerini araştırmak da oldukça önemlidir. Bu sebeple, uzman bir kulak burun boğaz doktoruna başvurarak geniş kapsamlı muayene ve laboratuvar testleri yaptırmak uygun olacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Pekgöz

13 Temmuz 2024 Cumartesi

Günlük hayatımı ciddi derecede etkileyen kronik geniz akıntısından nasıl kurtulabilirim? Genelde sabahları burun tıkanıklığı ve baş ağrısı yaşıyorum, bu durumu hafifletmek için hangi yöntemleri denemeliyim?

Cevap yaz

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni