Yeşil Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Yeşil Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Yeşil Geniz Akıntısı

Boğaz ve burun arkasında yer alan yutak bölgesinde meydana gelen bir akıntıdır. Geniz akıntısı, bu bölgede biriken balgam nedeniyle daha belirgin hale gelir. Burnun nefes ve koku alma gibi temel işlevlerinin yanı sıra, akıntı yoluyla vücuttaki mikropları uzaklaştırmak ve atmak gibi görevleri de vardır. Vücut, kendini hastalıklara karşı koruma ve savunma amacıyla sürekli olarak sümüksü bir sıvı salgılar. Mukus, akışkan kıvamda, şeffaf ve renksizdir. Burun akıntısı olarak gerçekleşen bu sıvı, burundan mukus çıkmasıyla olur. Mukus, burun ve sinüsü kaplayan hücrelerin yüzeyinde bulunur. Mukus, burnun nemlenmesini sağlar, dışarıdan gelen kirli havayı ve tozları tutarak ciğerlere geçmesini engeller. Burun ve sinüsler, bir gün içinde yaklaşık olarak 1,5 litreye yakın mukus üretir. Mukus, burundan genze kayarak oradan da yemek borusuna doğru gönderilir. Mukus genelde genizde hissedilmez. Ancak enfeksiyona, daralmaya ve şişkinliklere bağlı olarak genze doğru akan bir sıvı hissedilir. Soğuk algınlığı ya da alerji gibi durumlarda mukus burundan akmak yerine boğaza da akabilir. Bu durumlarda mukus koyu kıvamda ve yeşilimsi bir renkte olabilir.

Yeşil Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Yeşil geniz akıntısının birden fazla nedeni olabilir:

  • İlk olarak, kişinin burun sıvısıyla mikropları vücuttan atmasından kaynaklanabilir.
  • Alerjik bir rahatsızlık geçiriyor olabilir.
Alerjik rahatsızlık sonucu oluşan geniz akıntısı bazen boğazda da hissedilir. Özellikle kış aylarında daha yaygın olarak görülen geniz akıntısı, kişinin hayatının kısıtlanmasına da yol açabilir. Hastalığın etkisi, geniz akıntısının şeklini ve rengini de etkiler. Örneğin, boğaz enfeksiyonlarının yaşandığı bakteriyel hastalıklarda akıntı yeşil renkte ve koyu kıvamlı olur. Genizden yeşil renkte akıntı gelmesi birçok hastalığın habercisi olabilir. Burundan gelen yeşil akıntı, solunum sisteminin bakterilerle iltihaplanması anlamına gelir. Bu durum genellikle sinüzit hastalığına eşdeğerdir. Burun ve göz çevresinde yer alan kemiklerin arasındaki boşluklara sinüs adı verilir. Bu boşlukların dolmasını sağlayan mukozanın iltihaplanması durumuna da sinüzit denir. Sigara dumanı, kirli hava ve nemsiz, yüksek ısılı yaşam alanları nedeniyle burun içindeki salgı azalır. Salgı azaldığında da genizdeki olağan akıntı daha fazla koyu bir kıvam alarak renk değiştirir.

Yeşil Geniz Akıntısı İçin Ne Yapılmalıdır?

Yeşil geniz akıntısı yaşandığı durumlarda şu önlemler alınabilir:

  • Bölgenin temizlenmesi için bolca su tüketilmelidir.
  • Genizin daha fazla tahriş olmasına neden olacak sert gıdalar yerine, daha çok lifli, yumuşak ve orta ılıklıkta yiyecekler tüketilmelidir.
  • Özellikle baharatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
Genzi rahatlatmak için, örneğin bal ve limon karıştırılarak tüketilebilir. Alternatif olarak burun ve ağız spreyi kullanılarak da boğaz bir nebze olsun rahatlatılabilir. Sprey yerine doğal yollarla genzini açmak isteyenler buhar banyosu uygulayabilir. Buhar banyosu için, içinde kaynar su bulunan tencereye doğru yüzünüzü buhardan yanmayacak kadar mesafe bırakarak eğilin. Buharın dağılmaması için başınızı bir havlu ile kapatın. Gözlerinizi kapatın ve buhar üzerinden değil de dışarıdan nefes almaya çalışın. Aşağı yukarı 10 dakika kadar bu şekilde yapılan buhar banyosu, genzin bir nebze olsun açılması için yeterli olacaktır. Yaşanan yeşil geniz akıntısı, balgam yutma hissini artıracağı için kişide mide bulantısı ve sinir bozukluğu yaşanmasına neden olabilir. Bunun için sıcak bir banyo yapmak oldukça iyi gelecektir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi

Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Tedavisi

Haber Bülteni