Geniz Akıntısı Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Geniz Akıntısı Ses Kısıklığı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı ve Ses Kısılması

Geniz akıntısı ve ses kısılması, doğrudan olmasa da birbirleriyle bağlantılı kavramlardır. Geniz akıntısı, her insanda doğal olarak gerçekleşen biyolojik bir süreçtir. Günlük ortalama 1.5 litre mukus salgılanır. Bu mukusun amacı, solunum yollarını temiz ve nemli tutmaktır. Ancak bazı durumlarda bu mukus koyulaşır ve daha yoğun bir hale gelir. Bu tür bir geniz akıntısı da ses kısılmasına neden olabilir. Ses kısılması, özellikle sürekli telefon görüşmeleri yapılan işlerde çalışanlar için ciddi bir sorun oluşturabilir. Şimdi, bu ses kısılmasının nedenlerini inceleyelim.

Geniz Akıntısı ve Ses Kısılmasının Nedenleri

Geniz akıntısının ana maddesi olan mukusun koyulaşmasına neden olan faktörlerden biri grip veya benzeri bir soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar da mukusun koyulaşmasına neden olabilir. Bu koyulaşma sonucunda oluşan balgam veya öksürme hissi, ses tellerinde hassasiyet oluşturarak ses kısılmasına yol açabilir. Aynı zamanda gribe bağlı olarak farenjit de gelişebilir. Bu tür durumlarda çok sıcak içecekler tüketmemek gerekmektedir, aksi takdirde daha fazla ses kısılması meydana gelebilir. Diğer bir faktör ise aşırı sigara tüketimidir. Sigara, mukusun kalınlaşmasına neden olur ve özellikle sabahları seste boğukluk meydana gelir. Aynı zamanda balgam çıkarma hissi oluşur. Az sıvı tüketimi de geniz akıntısına bağlı ses kısılmasına yol açabilir.

Tedavi Yöntemleri

Bu tür ses kısılmaları meydana geldiğinde, kendi başımıza ilaç kullanmamalıyız. Kulak burun boğaz hekimi kontrolü sonrasında tanı konulmalı ve gerekiyorsa ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Ancak evde, çok sıcak olmamak kaydıyla bitki çayları tüketilebilir. İçilen sıvıların içerisine bal gibi tatlı şeyler eklemek çok faydalı olmayabilir. Çünkü farenjit kaynaklı bir kısılma varsa, geniz akıntısı nedeniyle tahriş olmuş ses tellerini daha da zorlayabilir. Bol sıvı tüketimi, mukusun akışını seyrelterek ses tellerini rahatlatabilir. Görüldüğü gibi, geniz akıntısı doğrudan ses kısılmasına neden olmamaktadır. Başka bir etkinin bu durumu tetiklemesi mümkündür. Umarım böyle bir ani ses kısılması ile karşılaşmazsınız. Geçmiş olsun.

Ekstra Bilgiler

Geniz akıntısı ve ses kısılmasıyla başa çıkmak için ekstra bazı önlemler alınabilir:

  • Nemli bir ortamda bulunmak, mukusun akışkanlığını korur.
  • Sigara ve alkol kullanımını azaltmak veya tamamen bırakmak.
  • Baharatlı ve asitli yiyeceklerden kaçınmak.
  • Uyurken başınızın yüksekte olması, mukusun boğaza akmasını önler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni