Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?
26 Haziran 2024

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı, neredeyse her insanda görülebilen bir durumdur. Genellikle sinüzit ve burun rahatsızlıkları, geniz akıntısının başlıca nedenlerindendir.

Bazı ilaç kullanımları, zararlı madde tüketimi ve yetersiz su alımı da geniz akıntısına yol açabilmektedir. Bu durum uzun süre devam ettiğinde, burun içinde şişme ve tahrişe neden olabilir. Bu da kişiyi oldukça rahatsız eder.

Geniz Akıntısının Belirtileri

Geniz akıntısı şiddetli olarak hissedilmeye başlandığında, kişi sürekli boğazına bir şey takılmış hissi yaşar ve genzini tıkalı sanarak sürekli temizleme isteği duyar. Bu durum, kişiyi toplum içinde zor durumda bırakabilir. Ayrıca, geniz akıntısına bağlı olarak öksürük de başlayabilir ve bu da toplum içinde rahatsız edici bir durum yaratır.

Geniz Akıntısının Nedenleri

Geniz akıntısının birçok nedeni olabilir. Bu nedenleri belirlemek için çeşitli testler yapılmalıdır. Geniz akıntısının nedenini kısa sürede belirleyebilirsek, tedavisi mümkündür. Akıntının neden olduğu durum belirlendikten sonra, tedavi süresi de değişiklik göstermektedir. Ancak, en uzun tedavi süreci genellikle 2 aydır. Kendi imkanlarımızla da tedaviye destek olabiliriz. Bol su tüketmeli, sigaradan ve kirli hava olan yerlerden uzak durmalıyız.


Geniz akıntısı koku yapabilir. Ancak, her koku geniz akıntısından kaynaklanmaz. Mide, diş ve diş etleri, sinüsler gibi bölgelerde bir sorun varsa, bu durumlar da koku oluşumuna neden olabilir. Ancak, bu bölgeler sağlıklıysa, koku geniz akıntısından kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda en doğru bilgiyi Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna başvurarak alabilirsiniz. Geniz akıntılarını ve tıkanma hissini en aza indirmek için temiz havalı ortamlarda bulunmak ve bol su içmek yeterli olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Haber Bülteni