Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi
09 Temmuz 2024

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi

Geniz Akıntısı Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Geniz akıntısı, çeşitli bitkisel tedavi yöntemleriyle durdurulabilir. Genelde doktorun geniz akıntısı için tercih ettiği tedavi yöntemleri, hastanın durumuna göre belirlenir. Buna bağlı olarak, öncelikle hastada meydana gelen geniz akıntısının alerjik sebeplerden mi yoksa mukozada meydana gelen iltihaplanmalardan mı kaynaklandığına bakılır. Eğer hastada görülen geniz akıntısı alerjik reaksiyonlardan kaynaklanıyorsa, tedavi olarak ilk önce hastaya sprey veya burun damlaları önerilir.

Ancak geniz akıntısının ana nedeni sinüslerden kaynaklanıyorsa, bu durumda hastaya daha ileri tedavi teknikleri uygun görülür. Genelde sinüslerden oluşan geniz akıntısı, devamında astım, bronşit ve farenjit gibi üst solunum hastalıklarını da getirebilir.

Geniz akıntısı için öncelikle doktor kontrolüne gitmek ve bilinçsiz ilaç tüketiminde bulunmamak gerekir. Kullanılan belirsiz ve bilinçsiz ilaçlar, kişilerin bir tarafını tamir ederken diğer tarafının çöküşüne neden olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bitkisel tedavi yöntemleri ilk planda tutulmalı ve öncelikli olarak adaçayı gargarası tercih edilmelidir.

Geniz Akıntısı İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Adaçayı Gargarası İçin Malzemeler

  • 150 ml su (Yaklaşık 1 su bardağı)
  • 2-3 yemek kaşığı adaçayı
Adaçayını kaliteli ve içerisinde klor bulunmayan bir suyun içerisine alın ve ocağın üzerinde ağzı kapalı kalacak şekilde bir taşım kaynatın. Ardından hazır hale getirilmiş olan çayın ılıması için bir müddet bekleyip çayı süzün. Yaklaşık 2 hafta boyunca her gün düzenli bir şekilde yatmadan 5 dakika önce bu çay ile boğazınıza gargara yapın. Akabinde sabahları kalktığınızda kahvaltının ardından tekrar gargara yapın. Düzenli olarak bu yöntemi uygulamanız halinde herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmaksızın geniz akıntısından kurtulacaksınız.

Tuzlu Su Gargarası İçin Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı doğal tuz
  • 1 çay bardağı klorsuz su
Yukarıda verilen bu ikiliyi tuz eriyene dek iyice karıştırın ve her gün yatmadan önce burnunuza çekin. Bu yöntem mukozanın rahatlamasını ve açılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda nefes alıp vermeyi kolaylaştıracaktır.

Ekstra Bitkisel Yöntemler

  • Zencefil Çayı: Antiinflamatuar özelliklere sahip olan zencefil, geniz akıntısını azaltmada etkilidir. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı rendelenmiş taze zencefil ekleyin ve 10 dakika demleyin. Bal ile tatlandırarak tüketin.
  • Elma Sirkesi: Elma sirkesi, mukus üretimini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir bardak suya bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve günde iki kez içebilirsiniz.
  • Bal ve Limon: Bir bardak ılık suya bir tatlı kaşığı bal ve bir tatlı kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışımı sabahları aç karnına içmek, geniz akıntısını hafifletir.

Geniz akıntısı için uygulanacak bitkisel tedavi yöntemleri, kişinin durumuna göre değişebilir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmak önemlidir. Doğru ve bilinçli uygulamalarla geniz akıntısından kurtulmak mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

fatma

20 Nisan 2024 Cumartesi

klorsuz suyu nereden temin edicez

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Fatma Hanım,

Klorsuz suyu temin etmek için birkaç seçeneğiniz var. Birincisi, su arıtma cihazları kullanarak musluk suyunuzu klordan arındırabilirsiniz. İkincisi, marketlerden veya su dağıtım şirketlerinden doğal kaynak suyu satın alabilirsiniz. Ayrıca, bazı yerel sağlık veya doğa mağazaları da klorsuz su satışı yapabilir. Umarım bu bilgiler yardımcı olur.

Saygılar,

2. Cevap
cevap

Özün

Merhabalar Fatma hamım, şehir suyu klorlu olarak verilmektedir. Klorsuz suyu kuyulardan temin edebilirsiniz. Ama bakteri barındırma olasılığı yüksek olduğu için sağlığınızı bozabilir. Klorsuz su tüketmemenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz Akıntısı Nedenleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Geniz Akıntısı Koku Yapar mı?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir?