Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu
21 Haziran 2024

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu

Geniz akıntısı, boğaz temizleme hissi zorunluluğu ve gıcıklı öksürüğe neden olabilir. Bu durum özellikle konuşma esnasında problem yaratabilir veya geceleri öksürük krizleri ile uykudan uyanmaya sebep olabilir. Burun, solunum yoluyla alınan yabancı maddeleri veya mikropları temizlemek için normalde de akıntı üretir. Diğer bir deyişle, 1 litreden fazla miktarda geniz akıntısı her gün hemen hemen her insanda genizden boğaza doğru akar. Ancak bu durum burun ve sinüs sağlığı iyi olan insanlar tarafından hissedilmez.

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu Sebepleri

Geniz akıntısının en yaygın sebepleri arasında az sıvı alınması ve sigara kullanımı yer almaktadır. Normalde, bir insanın günlük sıvı ihtiyacı yaklaşık olarak 1,5 litredir. Bu miktarın altında sıvı alındığında, mukus salgısı da dahil olmak üzere tüm salgılarda yoğunlaşma oluşur. Sigara kullanımı, hem kurumaya hem de burnun filtreleme mekanizmasında bozukluğa sebebiyet verir ve bu yüzden geniz akıntısının hissedilir hale gelmesi kaçınılmaz olabilir. Aynı şekilde, sigara içilen ortamlarda pasif içici durumunda bulunanlarda da bu durum görülür. Bu sebeple hem sigara içip hem geniz akıntısından kurtulmak istemek maalesef mümkün değildir.

Hastalık durumlarında en çok karşılaşılan nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklarında, burun içi dokularında mikropların yaptıkları tahribata bağlı sızıntılar nedeniyle salgı miktarında artış olur. Burada geniz ve burun akıntıları ilk seviyede şeffaf ve akışkan olurken, bakteriyel bir enfeksiyon eklenmesi sonrasında yeşilimsi renkte ve yoğun kıvamlı olabilir. Bu gibi durumlar, burun sinüslerinin iltihaplanması durumuna sinüzit hastalığı denir. Sinüziti olan hastalar, sinüslerinden kaynaklanan akıntılar nedeniyle geniz akıntısı hissederler.

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu Tedavisi

Günümüzde geniz akıntısına sebep olan durumları rutin endoskopik muayenelerde doğrudan görerek belirlemek mümkündür. İlaçla tedavinin ve önlemlerin yeterli olmadığı durumlarda, sebebe yönelik seçilmiş cerrahi tekniklerle geniz akıntısı ve alakalı sorunlar tedavi edilebilir. Örneğin, kronikleşmiş sinüziti olan kişilerde endoskopik sinüs ameliyatı ile, burun eti şişmesi olan hastalarda ise radyofrekans yöntemiyle burun eti küçültülerek ya da ileri konka şişmesi olanlarda lazerle burun eti küçültme ameliyatı ile anatomik ve fonksiyonel bozuklukları tedavi etmek mümkündür.

Diğer bir deyişle, geniz akıntısı gibi kişiyi olumsuz şekilde etkileyen ve yaşam kalitesini bozan bir durumun doğru tespit edilmesi ve uygun metotlarla tedavi edilmesi, geniz akıntısının büyük ölçüde ortadan kaldırılmasını sağlar.

Geniz Akıntısı ve Yutkunma Zorluğunu Önleme Yöntemleri

Geniz akıntısı ve yutkunma zorluğunu önlemek için bazı adımlar atılabilir:

  • Yeterli miktarda sıvı tüketmek (günlük 1,5-2 litre su içmek).
  • Sigara içmemek ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak.
  • Nemli bir ortamda bulunmak ve kuru hava solumaktan kaçınmak.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak.
  • Düzenli olarak burun temizliği yapmak.

Bu önlemler, geniz akıntısını ve yutkunma zorluğunu büyük ölçüde azaltabilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Geniz Akıntısı Tedavisi

Geniz Akıntısı Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Alerjik Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz Akıntısı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Akıntısı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı Nedeniyle Yutkunma Zorluğu

Geniz Akıntısı Nedenleri

Geniz Akıntısı Nedenleri