Geniz Akıntısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Geniz Akıntısı ve Öksürük Belirtileri ve Tedavisi

Geniz Akıntısı Öksürük: Geniz akıntısı sinüslerde bulunan mukusun içeriye doğru yani boğaza akmasına geniz akıntısı denir. Sinüsler ve burun vücudu bakterilerden korumak için mukus üretmektedirler. Sinüslerdeki mukus gribiyle enfeksiyonlarda, soğuk algınlığında oldukça artar.

Geniz akıntısı neden olur?

Geniz akıntısının birçok nedeni vardır. Geniz akıntısında en çok görülen neden viral üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır.
  • 4-5 gün devam eden bir hastalık sonunda bazen 2-3 hafta geniz akıntısı olur ve bu akıntı uzun süren öksürüğe neden olabilir.
  • Erişkinlerde kronik farenjit sık olarak yaşanmaktadır bu nedende geniz akıntısına neden olmaktadır.
  • Alerjik nezlesi yaşayan kişilerde geniz akıntısı çok uzun bir süre devam edebilir. Bu süreçte sinüzit gibi enfeksiyonlar geniz akıntısının devamlı olmasına neden olur.
  • Alerjik nedenli olan geniz akıntısı özellikle ilkbahara ve sonbahara giriş dönemlerinde artış gösterir ve hava değişikliği geniz akıntısı şikâyetlerini artırmaktadır.
Geniz akıntısı öksürük neden olur?

Geniz akıntısı öksürüğün en sık nedenlerinden biridir.
  • Vücut sinüslerde oluşan mukusu dışarıya atamaz ise geniz akıntısı içeriye doğru akar ve bu akıntı boğazda öksürüğe neden olur. Bu öksürük geceleri insanı uykuda kaldıracak kadar şiddetli olur. Öksürüğün yatar vaziyette iken olması ise daha fazla geniz akıntısının boğaza akmasıdır.
  • Geniz akıntısı renksiz olduğunda birkaç gün içerisinde geçecektir. Fakat rengi koyu yeşil olmuş ise enfeksiyona maruz kalmış demektir bu durumda mutlaka tedavi olunmalıdır.
  • Geniz akıntısı geceleri boğaza akması nedeniyle yoğun bir şekilde öksürüğe neden olur. Bu durum hastayı uyutmaz çok rahatsız eder. Bu rahatsız edici durumu yaşamamak için doktor tedavisi uygulanmalıdır, bununla beraber bitki çaylarında rahatlama sağlayacaktır.
Geniz akıntısı öksürüğe bitki tedavisi nasıl yapılır?

Geniz akıntısı nedeniyle oluşan öksürük için bal, zencefil, ıhlamur, ada çayı, soğan suyu gibi bitkisel tedaviyi uygulamak öksürüğün rahatlamasını sağlamaktadır.

Bunlardan hariç yatmadan önce içilen papatya çayı da öksürüğü önemli oranda rahatlama sağlayacaktır. Gece yatmadan önce bır yemek kaşığı dut pekmezi veya harnup pekmezi içmekte öksürüğe iyi gelecektir.

Geniz akıntısını azaltmak için burna tuzlu su çekmek faydalıdır. Bunun için 1lt suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyip bu suyu gün içerisinde 6-7 defa burna ekebilirsiniz.

Buhar banyosu yapmak geniz akıntısında rahatlama sağlar. Bir tasın içerisine bir miktar vicks koyup üzerine kaynar suyu ekleyin ve bu suyun üzerine eğilerek 10-15 dakika burundan derin derin nefes alın. Mentollü buharın solunum yolu ile girmesi üst solunum yolunun temizlenmesini sağlar ve geniz akıntısını hafifletir.

Geniz akıntısını ve neden olduğu öksürüğü geçirmek için bir hekime giderek ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Sağlıklı günler

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni